5 nawyków sportowców, które pomagają w biznesie – wygraj i Ty

sportowiec-biznes-konsekwencja-determinacja

Jak to jest, że sportowcy często doskonale odnajdują się w biznesie. Szybko awansują osiągając szczytu rozwoju osobistego lub otwierają firmy odnoszące sukcesy. Jest to prawidłowość, która potwierdza się u wielu osób, często niezależnie od skali sukcesów osiąganych w sporcie wyczynowym. Gdzie tkwi ich sukces?

Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba iść po schodach.

Emil Oesch

Koncentracja na celu

Każdy sportowiec ćwiczy, by osiągnąć określony cel, zwycięski mecz lub wygraną w zawodach. Sportowiec potrafi koncentrować swoją uwagę na celu i dążyć do niego ze wszystkich sił. To cechy niezbędne w zawodowym sukcesie, szczególnie kiedy nasze wysiłki są niejednokrotnie rozpraszane. W praktyce nasza efektywność jest zawsze wyższa, gdy wykonujemy jedno zadanie. A nasza fizjologia działa tak, że powrót do przerwanej pracy wymaga od nas ponownego skupienia i wejścia w rytm, co oznacza stratę czasu i energii. Zatem jeżeli to tylko możliwie koncentruj się na celu i planuj swoją pracę tak, by nie przerywać jej z byle powodu.

Umiejętność pracy w stresie

Stres jest nierozłącznym elementem rywalizacji, która jest z założenia podstawowym elementem sportu. Obcując z nim na co dzień potrafimy go niejako oswoić i wykorzystać jego motywującą moc. Szukaj dodatkowych zasobów energii w stresie towarzyszącym goniącym Cię terminom i zadaniom. Trening w tym zakresie z pewnością poprawi Twoją efektywność, a ponad przeciętne wyniki dadzą wiele satysfakcji. Nie daj się obezwładnić stresem, zauważ, że jedynie nieliczni sportowcy świetni na treningach, przegrywają w prawdziwej rywalizacji.

 Systematyczność i ciężka praca

Nic tak nie uczy pokory jak powolne postępy wynikające z ograniczeń własnego ciała. Uprawianie sportu na wysokim poziomie zawsze wiąże się z systematycznością i ciężką pracą. Młodzi sportowcy łączą szkołę z treningami. Starsi poddani są rygorom trybu życia i odżywiania. Wszystkie te elementy wpływają pozytywnie na umiejętność systematycznej pracy nad sobą. Zatem, gdy zastanawiasz się, czy dziś będzie w stanie posiedzieć 30 min. nad angielskim przypomnij sobie systematyczność, jaka jest konieczna w osiągnięciu sukcesu na igrzyskach olimpijskich. Twoje lenistwo to nic w porównaniu z katorżniczym treningiem, dasz radę.

Przygotowanie

Sukces wymaga przygotowania. Sportowiec trenuje na długo przed zawodami i nigdy nie podchodzi do rywalizacji nieprzygotowany. Odniesienie sukcesu zawodowego zawsze powinno być poprzedzone należytym przygotowaniem. Jeśli idziesz na rozmowę o pracę, poczytaj o pracodawcy. Poznaj branżę i poszukaj informacji, które pozwolą Ci zabłysnąć. Jeśli planujesz planujesz rozwój firmy o kolejne rynki lub produkty, wykonaj stosowny research, bo brak przygotowania to najczęstsza przyczyna porażek biznesowych. Ryzyko biznesowe rośnie jeśli nie znasz lokalnego rynku, konkurencji, trendów rynkowych i potrzeb klientów. W internetowym świecie informacja jest łatwa do zdobycia. Wystarczy, że się po nią schylisz.

Być o 0,01 s lepszym

Wszyscy pamiętają zwycięzców, ale prawie nikt nie pamięta drugiego na podium. Dlatego sportowiec za wszelką cenę dąży do pozycji lidera i niemal zawsze zapytany o kolejne miejsca na podium, odpowie z nutą goryczy o swym zadowoleniu. Konsekwentne dążenie do bycia najlepszym zdecydowanie popłaca w pracy. Głód sukcesu dodaje bowiem sił i energii do działania. Jednocześnie podnosi wysoko poprzeczkę, dzięki czemu możesz pokonać konkurencję. Wyzwól ten głód i zwyciężaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.