5 powodów, dla których wysokie ego pomaga w życiu – rozwój osobisty bez granic

0
1175
wysokie-ego-czlowiek-sukces

Czy wysokie ego to faktycznie problem do zmartwienia dla jego właściciela? Jeśli nie, to dlaczego ludzie nie używają tego określenia jako komplementu i niemal zawsze ma wydźwięk negatywny. Czas obalić mity i pokazać, że wysokie ego pomaga w rozwoju zawodowym zdecydowanie częściej niż myślimy

Wiara w siebie czyni cuda

Ludzie z wysokim ego mają zdecydowanie większy poziom wiary w swoje możliwości na każdym polu działania. Dzięki temu są bardziej skłonni do zmian i podejmowania wyzwań, które często przekraczają ich teoretyczne możliwości. Oczywiście narażają się na wyższe ryzyko porażki i sarkastyczne komentarze w stylu „co on sobie myślał”. Faktem jest jednak to, że większość spektakularnych sukcesów zmaterializowało się dzięki ponadprzeciętnej wierze w siebie.

Innowacyjność, która jest źródłem sukcesu

Wysoki poziom innowacyjności jest cechą charakterystyczną dla ludzi z wysokim ego. Wynika to z faktu, iż mają oni zwykle niemałe, a wręcz ponadprzeciętne potrzeby. Jeżeli łączą się one z umiejętnością koncepcyjnego myślenia i kreatywnością, to stworzenie innowacyjnych rozwiązań, usług, czy produktów jest tylko kwestią czasu.

Być liderem

Większość liderów ma w sobie ponadprzeciętne ego. Dzięki temu jest w stanie skutecznie przekonać ludzi do swoich pomysłów i poprowadzić we wskazanym przez siebie kierunku. Oczywiście sukces takich przedsięwzięcia zależy często od tego, czy wysokie ego to tak naprawdę nie jest rozbuchane ego. Przekroczenie pewnej trudno uchwytnej granicy prowadzi bowiem do działań destrukcyjnych i odstręczających ludzi. A biznes, to nie polityka, która wiele słabości wybacza.

Skromność rzadko dziś popłaca

Choć w wiadomościach co jakiś czas pokazują skromnych bohaterów, których ponadprzeciętny zryw miał pozytywny wpływ na świat lub życie innego człowiek, to jest to jedynie pewien margines. W dzisiejszych realiach jedynie wysoko podniesiona głowa daleka od skromności pozwala na skuteczne negocjacje w sprawie podwyżki lub awansu w pracy. Wysokie ego oznacza zatem większą roszczeniowość, która obroni się o ile idzie w parze z osiągnięciami.

Świat ma dziś wysokie ego

Gdy ktoś Cię zapyta jaki jest dzisiejszy świat, to w pierwszych słowach odpowiesz, że szybki, niedbający o słabszych, pełen wyścigu szczurów. Czy można się temu samotnie przeciwstawić? Oczywiście, polecam chatkę w Bieszczadach i życie w zgodzie z naturą. W praktyce każde kolejne pokolenie ma coraz to wyższe ego, co może razić, ale tylko tych starszych. Dziś każdy powinien czuć się kowalem swojego losu i pamiętać, że świat sprzyja podobnym do siebie.

Słów kilka komentarza nim sformułujesz skądinąd trafną hipotezę, że ego bywa kłopotem zarówno dla właściciela jak i jego otoczenia. Nie ma nic złego w wysokim ego, o ile nie przekracza ono norm bezpieczeństwa. Powyżej pewnego poziomu zaczyna się narcyzm i roszczeniowość niczym niepoparta, a już na pewno niewłasną wartością, zaangażowaniem i umiejętnościami. Nie kwestionuję tego lecz wskazuję, że wysokie ego nie powinno zawsze kojarzyć się negatywnie.