Rozwój osobisty
Rozwój osobisty
Rozwój osobisty definicja, która wymyka się klasyce
Jak wybrać szkolenie z rozwoju osobistego?
Rozwój osobisty ciekawostki
Rozwój osobisty to bardzo popularne w dzisiejszych czasach określenie i dla każdego z nas będzie czymś odmiennym. Trudno bowiem o sztywną definicję rozwoju osobistego. Rozwój osobisty to niemal każde działanie, które sprowadza się do doskonalenia naszych umiejętności, osobowości i charakteru, a w rezultacie zwiększenia możliwości działania.
Rozwój osobisty w praktyce
Kluczowym aspektem by czas, który poświęcasz na rozwój siebie nie poszedł na marne jest praktykowanie zdobytych umiejętności. Nie zapominaj, że każda książka, każdy artykuł, każde szkolenie, czy ćwiczenie poszerza Twoje horyzonty, ale jedynie praktyka uczyni Cię mistrzem. Definicja rozwoju osobistego to jedynie teoria i tylko wdrożenie nowych umiejętności pozwoli na uczucie pełnej satysfakcji. Dlatego, też nie przyłączaj się do grupy ludzi, którzy kolekcjonują dyplomy potwierdzające jedynie nabycie wiedzy teoretycznej. Praktykuj by rozwój osobisty przysporzył Ci realnych korzyści, by nowe umiejętności weszły w krew.
Ograniczenia, a rozwój osobisty
Każdego dnia napotykasz w swoim życiu ograniczenia, które prowokują do działania. Sprostanie tym wyzwaniom oznacza często zdobywanie nowej wiedzy - "googlowanie", weryfikowanie zdobytych informacji, a na końcu testowanie rozwiązań. Skutkiem jest rozwój osobisty, który przed erą Googla był możliwy dzięki udziałowi w szkoleniach lub lekturze książek poświęconych danemu tematowi. Można zatem na wprost określić, iż nasze ograniczenia i zapotrzebowanie na wiedzę, są głównym determinantem rozwoju osobistego. Bo w gruncie rzeczy większość tych ograniczeń to tak naprawdę techniczne lub mentalne, a nie realne blokady działania. Jeśli poprawnie zdefiniujesz swoje ograniczenia, poprzesz to przekonaniem do działania, to żadna siła nie zablokuje Twojego sukcesu osobistego.
Konsekwencja w dążeniu do rozwoju osobistego
Twoja silna wola może "góry przenosić" o ile tylko nie zabraknie konsekwencji w działaniu. Podstawowy czynnik, który ogranicza nasz rozwój osobisty to właśnie brak konsekwencji. Niezależnie czy uczysz się języka, poznajesz tajniki nowego zawodu, czy uczęszczasz na zajęcia z tańca, brak konsekwencji zmniejsza Twoje szanse na sukces. Jak sobie radzić z brakiem wytrwałości? Metod jest bardzo wiele. Warto przede wszystkim dzielić zadanie na mniejsze części, a jeśli masz kłopot z utrzymaniem motywacji wyznacz sobie nagrody po osiągnięciu kolejnych celów cząstkowych. Systematyczność prowadzi do mistrzostwa.
Zawsze jesteś na drodze rozwoju osobistego
Możesz o tym nie wiedzieć, możesz tego nie czuć, ale rozwijasz się nieustannie i permanentnie. Niezależnie, czy chodzisz na siłownię, uczysz się bezwzrokowego pisania na klawiaturze, czy uczęszczasz na kurs szycia. Każda z tych czynności rozwija Twoje ciało, umysł i ducha. W rezultacie rozwijasz się jako człowiek i zwiększasz swoje szanse na sukces w wybranej dziedzinie. Co więcej rozwój osobisty zwiększa Twoje uczucie szczęścia, spełnienia i zadowolenia z życia na gruncie osobistym i zawodowym.
Rozwój osobisty pozwala Ci poczuć się pełno wartościowym człowiekiem, cieszyć się życiem i osiągnięciami. Jest źródłem Twojego zdrowia psychicznego i z całą pewnością jedynym z determinantów Twojego sukcesu. Trzymamy kciuki by każdy dzień przynosił sukcesy na gruncie prywatnym i zawodowym!
Szkolenia to jedna z najlepszych metod rozwoju osobistego. Po pierwsze pozwala na zaczerpnięcie wiedzy w określonej tematyce od specjalisty, profesjonalisty w danej dziedzinie. Po drugie pozwala uniknąć konieczności opierania się na wiedzy teoretyków. Daje możliwość wczucia się w doświadczenia praktyków danej dziedziny. Po trzecie rozwój osobisty w grupie to dodatkowe możliwości wymiany poglądów i dzielenia się wiedzą. Same atuty, jedyny problem - szerokość oferty szkoleniowej i firm z tej branży może przyprawić o ból głowy. Jak wybrać szkolenie z rozwoju osobistego by nie żałować?
Kierunki rozwoju osobistego - wybierz coś dla siebie
Przede wszystkim nie kieruj się emocjami i pięknymi hasłami typu "Rozwój osobisty droga do mistrzostwa". Inwestycja w siebie powinna być przemyślana i pragmatyczna. Wybierz interesujące Cię dziedziny i staraj się zawężać ich ilość. No chyba, że Twój budżet jest nieograniczony, a i czasu wolnego masz za dużo. Koncentracja i doskonalenie to podstawa, bo jedno szkolenie choćby mistrzowsko poprowadzone, mistrzem Cię nie uczyni.
Firm szkoleniowych bez liku
Szkolenia z rozwoju osobistego prowadzi wiele firm, a rynek jest bardzo rozdrobniony. Wiele z firm szkoleniowych potrafi zrobić doskonałe show wokół swojej oferty, nie łatwo więc o dobry wybór. Warto przeanalizować kilka kwestii. Po pierwsze, czy klienci wracają do firmy, bo to jest najlepszą wizytówką trenerów. Można to zweryfikować analizując portfolio klientów. Nic nie stoi również na przeszkodzie by zadzwonić do klienta firmy szkoleniowej i zapytać o opinię na temat szkoleniowców. W skrajnym przypadku może się nawet okazać, że dana firma nie prowadziła szkoleń, którymi się chwali lub było to tak dawno temu, że trudno ocenić obecny poziom szkoleń. Drugim elementem badania rynku mogą być opinie w internecie, choć tu ryzyko niskiej wiarygodności informacji jest duże i warto potwierdzać negatywy oraz pozytywy w kilku źródłach. Ostatnim elementem jest kontakt z samą firmą szkoleniową. Profesjonalizm i podejście do klienta mogą być najlepszą zachętą lub skutecznym odstraszeniem od uczestnictwa w szkoleniu.
Dobry trener rozwoju osobistego
Pytanie - kto zasługuje na to miano? Czynników jest kilka, po pierwsze umiejętności prowadzenie szkoleń. Od dobrego nawiązaniu kontaktu, po umiejętność wciągnięcia uczestników w szkolenie. Zaangażowanie grupy nie znających się ludzi do wspólnej aktywności nie jest przecież kwestią oczywistą. Umiejętność pracy z grupą, a jednocześnie zaangażowanie trenera w indywidualną interakcję z każdym członkiem grupy to też istotna kompetencja szkoleniowca. Ostatnia i zarazem najważniejsza kwestia to znajomość merytoryczna zagadnienia. Wielkim dramatem jest bowiem uczestnictwo w szkoleniu prowadzonym przez teoretyka i to nie w pełni przygotowanego - płacisz, nudzisz się i zgrzytasz zębami. Dobry trener danej dziedziny rozwoju osobistego powinien móc pochwalić się doświadczeniem w danym obszarze i to najlepiej popartym poza szkoleniowymi sukcesami zawodowymi. Pytaj zatem o doświadczenie i biografię prowadzących, by uniknąć niemiłych choć zdarzających się jeszcze niespodzianek.
Wielkość grupy szkoleniowej
Wielkość grupy to jeden z podstawowych czynników. Rozwój osobisty obejmuje głównie szkolenia miękkie, na których kluczowa jest interakcja między uczestnikami. Nie oznacza to jednak, że spęd kilkudziesięciu osób jest dobrym rozwiązaniem. One sprawdzają się raczej jako prelekcje, wykłady wprowadzające w temat, a to trudno nazwać szkoleniem. Większość dobrych firm szkoleniowych organizuje szkolenia dla grup 6-12 osobowych, które łatwo i sprawnie można podzielić na mniejsze zespoły zadaniowe. To gwarantuje nie tylko finansowy sukces szkolenia, ale przede wszystkim pozytywne opinie uczestników. Im więcej szkoleń "zaliczysz" tym Twoje wymagania będą większe. W praktyce jest tylko jedna wada małych grup szkoleniowych - cena szkolenia. Znajdą się tacy, którzy wskażą, że rozwój osobisty to również poznawanie nowych osób, ale to bardzo karkołomny argument dla uzasadnienia celowości dużych grup, przytaczany głównie przez organizatorów "spędowisk".
Z czego wynikają ceny szkoleń rozwoju osobistego?
Czynniki kształtujące ceny szkoleń można podzielić na techniczne i merytoryczne. Te pierwsze wynikają oczywiście z kosztów samego przedsięwzięcia. Sala w pięknym ośrodku szkoleniowym jest kosztowna. Dobry catering też "sam się nie zrobi" i potrafi kosztować nawet 50zł na głowę za dobre ciastka i jeszcze lepszą kawę. Obiadki mogą podwoić tą wartość. Istotnym technicznym kosztem szkolenia z każdej kategorii rozwoju osobistego są materiały dydaktyczne. Żyjemy w czasach ekokultury, ale skoro płacimy, to zamiast maila z ebookiem oczekujemy pięknego segregatora, notesika i firmowego długopisu. Do tego oczywiście doliczmy pięknie wydrukowane prezentacje i materiały uzupełniające. W sumie nasz rozwój osobisty nim jeszcze go poczuliśmy kosztował nas minimum 200-300zł.
Merytoryczne koszty szkolenia to oczywiście wynagrodzenia trenerów. Owiane mitami w istocie są wysokie. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy dobry trener tyle samo czasu co na szkolenie innych poświęca na doskonalenie swoich kompetencji. W praktyce oznacza to, że nie ma zaplanowanych 20 dni szkoleniowych w miesiącu, choć pewnie nie jeden by chciał. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów doskonalenia się trenerów. Te są zwykle wyższe niż samych kursantów. Im wyższy poziom wiedzy chcemy uzyskać, tym koszty jej zdobycia są wyższe.
Na koniec cenowych sensacji pozostaje jeszcze pominięty w obszarze technicznym koszt sprzedaży samego szkolenia. Jakoś przecież musieliśmy trafić na to szkolenie. Zwykle za trenerem stoi jeszcze obsługa handlowa i administracyjna, na którą też trzeba zarobić. Jak zatem widzisz, diabeł tkwi w szczegółach.
Jak wybrać szkolenie z rozwoju osobistego? - podsumowanie
Szkolenia mogą być doskonałym elementem stymulującym do dalszego rozwoju osobistego. Mogą być przełomową chwilą w Twoim życiu i zwiększyć Twoją szansę na awans lub zdobycie nowej pracy. Mogą też pozwolić rozwinąć Ci Twoją firmę. Wszystko to powoduje, iż nie wybierać ich przypadkowo. Analizuj i wybieraj świadomie, dobry reserach rynku to również element budowania wiedzy i rozwoju osobistego.
Rozwój osobisty towarzyszy nam każdego dnia przez całe nasze życie. Coś co jest tak wszechobecne i ma barwną historię może poszczycić się ciekawostkami, które w tym artykule przytoczymy.
Rozwój osobisty to wielki biznes
Gdy poszukujesz ciekawego szkolenia lub wartościowej książki zawsze masz do czynienia z wartością, która wnoszą, ale też z ceną do zapłacenia. Boom na rozwój branży szkoleniowej rozpoczął się w Polsce wraz z napływem pieniędzy unijnych kiedy to szkolono nas na potęgę, ale to i tak nic w porównaniu z tym ile na szkolenia z rozwoju osobistego wydają Amerykanie. Cała branża jest szacowana w Stanach na 11 mld USD. Co ważne rozwój osobisty oparł się nawet ostatniemu kryzysowi ekonomicznemu i sektor ten rozwijał się nieprzerwanie w tempie 5% rocznie. W rezultacie branża ta generuje ponad miliard dolarów.
Kobiety stawiają na rozwój osobisty
Potwierdzonym statystycznie faktem jest, iż kobiety szkolą się częściej niż mężczyźni. Wydają na to więcej i mocniej się angażują. Rozważasz teraz jakie są tego przyczyny. Badania wskazują, że kobiety są ambitniejsze i bardzie pracowite. Dodatkowo świat wymusza na nich stosowanie wyższych od mężczyzn standardów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Literatura rozwoju osobistego
Pierwsza książka w kategorii rozwój osobisty została opublikowana w 1859. Jej tytuł to "Self Help", a autorem był Samuel Smiles. Sprzedaż na poziomie 20.000 kopii w pierwszym roku od publikacji to duży sukces, który został zwielokrotniony w kolejnych wydaniach. Łączna sprzedaż do końca XIX wieku przekroczyła 200.000 egzemplarzy.
Gwiazda rozwoju osobistego na skalę światową
Szkoleniowców jest wielu, ale prawdziwa gwiazda tylko jedna. Błyszczy od wielu lat, a jej książki i wykłady dotarły również do Polski. Brian Tracy bo o nim mowa to cała historia szkoleń z obszaru rozwoju osobistego. Ten kanadyjski pisarz i mówca jest źródłem inspiracji dla wielu ludzi na całym świecie.