5 pułapek mentalnych związanych z pieniędzmi

pieniadze

Pułapki mentalne to blokady, które powstrzymują nas od działania. Powodują, że zatrzymujemy się w połowie drogi, często bliżej sukcesu niż moglibyśmy przypuszczać. Wynikają często z naszych wcześniejszych doświadczeń, środowiska, a nawet wychowania. Większość z nas dorastało w rodzinach co najwyżej średnio zamożnych, czyli rodzicom starczało do ostatniego. Czerpaliśmy zatem wzorce jak żyć by powielić ten sukces, a w zasadzie porażkę. Poniżej kilka słów o pułapkach, w które wpadasz. Przeczytaj i działaj świadomie, by omijać je szerokim łukiem i planować swój rozwój osobisty oraz sukces zawodowy.

 

Pieniądze szczęścia nie dają

Pieniądze nie są źródłem szczęścia, ale ich brak z pewnością potrafi być źródłem wielu przykrości. Większość ludzi bogatych osiąga zbliżony poziom szczęśliwości do ludzi bogactwa pozbawionych. Zdecydowanie mają jednak ten komfort, iż nie muszą oszczędzać, ani analizować każdego wydanego gorsza. To kosztuje sporo energii, którą można wykorzystać pozytywnie, a nie bezproduktywnie tracić. Nie zatrzymuj się zatem w działaniu i zdobywaj pieniądze, które wykorzystasz do realizacji swoich celów i marzeń.

Grosz zaoszczędzony, to grosz zarobiony

Oszczędność to cnota, ale sukces zależy również od skali działania. Jeżeli całe życie będziesz myśleć w kategoriach groszy, to zabraknie Ci czasu by dojść do poważnych pieniędzy. Oszczędzanie nie powinno Cię ograniczać w działaniu i hamować Twojej odwagi oraz przedsiębiorczości. Istnieje bowiem takie zagrożenie, gdy koncentrujesz się na wcześniejszych wyrzeczeniach trudno o optymizm i odważne inwestycje.

Pieniądze nie rosną na drzewach

Trudno dyskutować o botanice i łączyć ją z pieniędzmi. Faktem jednak pozostaje, iż to powiedzenie na wprost wskazuje, że pieniądz jest pewnym dobrem ograniczonym, trudno osiągalnym. Trudno jednak o taką ocenę w obecnych czasach, gdy każdego dnia słyszymy o pomysłach, które przynoszą miliony. Gdy czytamy o firmach, które z garażowych w krótkim czasie stają się globalne. W dzisiejszych czasach jak nigdy wcześniej prawdziwe jest powiedzenie: „sky is the limit”!

Pieniądz robi pieniądz

To trywialna prawda, ale nie daj się nią zblokować. Oczywiście o każdy kolejny milion łatwiej niż o ten poprzedzający, ale świat jest pełen możliwości. Wystarczy spojrzeć na listy najbogatszych ludzi. Zdecydowana większość z nich to milionerzy w pierwszym pokoleniu, a zatem będący daleko od klasycznego dziedziczenia pieniędzy po rodzicach.

Więcej pieniędzy to więcej problemów

Więcej pieniędzy to tak naprawdę nowe problemy, ale zazwyczaj łatwiej je rozwiązać, niż te przyziemne problemy. Prawda jest taka, że bogactwo oznacza większą możliwość kontroli. Masz więcej dróg możliwych do wyboru, a o to przecież nie jest problem.