Kredyt ekologiczny to środki finansowe, które można przeznaczyć na modernizacje w swojej firmie. Mogą one dotyczyć linii produkcyjnych lub samych budynków i infrastruktury przedsiębiorstwa. Obecnie aż do 17 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie kredytu z funduszy europejskich. Projekt koordynuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Kto i na co może zyskać dotacje z kredytu ekologicznego?
O kredyt ekologiczny mogą starać się przedsiębiorcy, którzy zamierzają zmodernizować swoją firmę tak, by zużywała mniej energii elektrycznej. Jeśli wprowadzone zmiany spowodują zużycie niższe o minimum 30% BGK może częściowo sfinansować kredyt zaciągany w banku komercyjnym na ten cel.
Dotacje można przeznaczyć na modernizację budynków oraz rozbudowę lub stworzenie zupełnie nowej instalacji OZE. Ze środków można także finansować usługi doradcze, których przedmiotem będzie wprowadzenie koniecznych zmian.
Jakie korzyści przynosi kredyt ekologiczny?
Kredyt ekologiczny wraz z dofinansowaniem z BGK to doskonała okazja na wprowadzenie w firmie zmian podnoszących jej wartość i konkurencyjność na rynku. Środki zaoszczędzone na energii elektrycznej można zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa. Z uwagi na rosnące ceny prądu naturalnym jest szukanie oszczędności i obniżanie zużycia energii.
Dzięki temu, że w perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki zabezpieczono środki na innowacje ekologiczne, BGK może sfinansować kapitał kredytu nawet w 80%. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od regionu, w którym działa firma.
Daje to przedsiębiorcom możliwość modernizacji swoich przedsiębiorstw przy stosunkowo niskim wkładzie własnym.
Jak starać się o dofinansowanie do kredytu ekologicznego?
Aby otrzymać dofinansowanie na kredyt ekologiczny najlepiej przygotować wniosek wspólnie z doradcami, którzy udzielają wsparcia w tym zakresie. Od prawidłowo wypełnionych dokumentów zależy bowiem to, czy firma dostanie wsparcie finansowe.
Wśród firm, które świadczą usługi doradcze w tym zakresie, sporą popularnością cieszy się Argo Navi. Wystarczy umówić się z jej pracownikiem, który pomoże najpierw ocenić, czy firma może ubiegać się o dotacje, a potem przygotować komplet dokumentów potrzebnych, by uzyskać dotacje z kredytu ekologicznego.
Cała procedura wygląda następująco:
1. Promesa w banku komercyjnym lub warunkowa umowa kredytowa na kredyt ekologiczny.
2. Wniosek do BGK, do którego jednym z załączników jest promesa z banku
3. Ocena wniosku przez ekspertów, którzy decydują o przyznaniu premii ekologicznej na spłatę kredytu
4. Podpisanie umowy kredytowej z bankiem i umowy z BGK
5. Realizacja projektu opisanego