Jak radzić sobie ze stresem? – sposoby w praktyce sprawdzone

jak-radzic-sobie-ze-stresem

Stres kojarzymy jednoznacznie negatywnie i choć potrafi działać na nas pozytywnie, to najczęściej poszukujemy sposobów na jego rozładowanie. A sformułowanie „jak radzić sobie ze stresem” jest w Google frazą najczęściej wpisywaną z użyciem słowa stres.

Czym jest stres? – krótko i na temat

Nie wchodząc w szczegóły świata psychologii, stres to nasza reakcja na bodźce płynące z otoczenia. Co warto podkreślić bodziec jest zewnętrzny, a zatem od nas niezależny. Sam stres jest już naszą wewnętrzną reakcją stąd sensowne jest pytanie – jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Jakie są metody walki ze stresem i jak doskonalić tą umiejętności?

Jakie jest źródło Twojego stresu?

To pytanie, od którego rozpoczynasz swoją walkę ze stresem. Choć wydaje się oczywiste, to znalezienie właściwej odpowiedzi jest przecież początkiem uporania się ze stresem. Biorąc pod uwagę złożoność naszego świata w ocenie przyczyn i źródeł stresu sięgaj głęboko i nie poprzestań na powierzchownym stwierdzeniu „mam stresującą pracę”. Jeśli Twoja praca jako całość jest Twoim problemem, przez który nie wysypiasz się w nocy, zgrzytasz zębami lub czujesz lęk przed poniedziałkiem, to jedynym lekarstwem jest zmiana pracy. Zdecydowanie częściej jednak przyczyny tkwią w szczegółach i już nawet drobne, ale świadome zmiany w wykonywaniu lub podejściu do pracy mogą przynieść odczuwalną poprawę, np. lepsze przygotowanie do zadania by zminimalizować ryzyko i podnieść swoją pewność siebie lub nie przyjmowanie zleceń, które są poza Twoim obszarem umiejętności. Analiza i trafna diagnoza to podstawa!

Jak radzić sobie ze stresem? – eliminuj zbędny stres

Nie na wszystko w życiu masz wpływ, ale bywają chwilę, gdy prosisz się o kłopoty i zbędny stres. Eliminuj zbędny stres rozwiązując problemy nim się one pojawią. Przewiduj i wyciągaj wnioski by stresujące sytuacje nie powtarzały się w wyniku Twojego zaniedbania i nieprzygotowana. Unikaj również ludzi, którzy Cię stresują, przynajmniej tych, których możesz. Trudno będzie z dnia na dzień zerwać kontakt z szefem, bo może się to zakończyć utratą płynności finansowej, ale zadbaj by choć na gruncie prywatnym towarzyszyły Ci jedynie dobrze wpływające na Ciebie osoby. Prewencja jest łatwiejsza i tańsza niż terapia u specjalisty, dlatego też reaguj bez niepotrzebnej zwłoki.

Jak radzić sobie ze stresem? – Ruszaj by rozładować stres

Najlepszym sposobem walki ze stresem jest ruch i nie chodzi mi tylko o to, że „sport to zdrowie”. Stres kumuluje się w naszym ciele. Najprościej, najtaniej i bez ryzyka uzależnień rozładujesz to napięcie biegając, jeżdżąc na rowerze, pływając, chodząc na rękach, sadząc kwiaty lub wykonując każdą inną aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność. Niestety nie można do tego zaliczyć ruszanie na zakupy, ruszanie z piskiem opon na skrzyżowaniu itp., one bowiem w gruncie rzeczy nie stanowią oczekiwanego przez Twoje ciało relaksu. Intensywność Twojej aktywności fizycznej powinna być uzależniona oczywiście od czynników obiektywnych, ale umówmy się, że musisz po prostu poczuć porządne zmęczenie fizyczne. W rezultacie osiągniesz również wysoki poziom odprężenia psychicznego.

Jak radzić sobie ze stresem? – Odpocznij, odetnij się i zostaw stres za sobą

Wiesz jak trudno radzić sobie ze stresem, jeśli znajdujesz się w epicentrum jego powstawania. Niezależnie, czy walczysz ze stresem w pracy, czy w życiu osobistym, musisz skutecznie odciąć się, choć na chwilę zmienić otoczenie i odpocząć. Radzenie sobie ze stresem jest zdecydowanie skuteczniejsze jeżeli potrafisz odpoczywać. Niby nic nadzwyczajnego, ale biorąc pod uwagę obecne realia pracę ponad siły i przeżywanie problemów związanych z pracą po pracy, walka ze stresem przez odcięcie i odpoczynek nie jest oczywistością. Nawet jeśli odzwyczaisz się od odpoczynku, nie martw się, podobnie jak z jazdą na rowerze, tego się nie zapomina. Wystarczy, że spróbujesz i przekonasz się o skuteczności tej najprostszej bo leżącej w obszarze wyłącznie Twoich możliwości terapii.

Jak radzić sobie ze stresem? – Kontroluj swój stres

Stres to Twoja reakcja na czynniki zewnętrzne, co sugeruje, że możesz mieć nad nim kontrolę. Gdyby było to takie proste nie napisano by niezliczonej liczby książek w tym obszarze, a gabinety specjalistów świeciłyby pustkami. Nie twierdzę więc, że to proste, ale upieram się, że wiesz jak radzić sobie ze stresem. Przede wszystkim nie reaguj gwałtownie, stres nagminnie nakręca nas do działania i werbalizowania swoich negatywnych emocji, czyli do kłótni, a to dodatkowy stres.

Radzenie sobie ze stresem poprzez kontrolę, a nawet akceptację sytuacji stresowej jako normalną jest bardzo pomocne. To nigdy nie jest łatwe, ale walka ze stresem jest trudniejsza niż zaakceptowanie jego obecności. Banalnym, ale wyjątkowo pomocnym narzędziem jest Twoja wyobraźnia. Odciągnij swój umysł od stresujących myśli i daj mu czas by z nimi się oswoił. Zajmij go wszystkim tym co Cię odpręża i rozwesela bo śmiech to najlepsze lekarstwo na radzenie sobie ze stresem.