Jak zwiększyć swoją efektywność? – pracuj mniej i zarabiaj więcej

Jak-zwiekszyc-swoja-efektywnosc-2

Pracujesz za dużo i czujesz, że Twoja motywacja i efektywność spada? Nic dziwnego, tak faktycznie jest, co potwierdzono badaniami. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford wykazali, że nasza efektywność spada, gdy pracujemy powyżej 50h tygodniowo. Kolejną barierą jest wartość 55 h, kiedy to wydajność spada tak drastycznie, że dalsza praca po prostu nie ma sensu.

Zmagasz się z problemem swojej efektywności? Możesz ją znacząco poprawić, ale nim osiągniesz wzrosty musisz się skutecznie zregenerować. Wykorzystuj zatem weekendy, to najlepszy czas, by naładować baterie. Warto przecież efektywnie zarządzać swoim rozwojem osobistym i zawodowym. Poniżej znajdziesz kilka porad jak to skutecznie zrobić w weekend, bo odpoczywać też trzeba się nauczyć.

Wyłącz się

Pełna dyspozycyjność 7 dni w tygodniu znacząco obciąża Twój organizm. Odbierasz telefony, czytasz maile? Nie odpoczywasz. Nie da się skutecznie zresetować, jeśli nie zagwarantujesz sobie komfortu i odpoczynku bez służbowego telefonu. Jeśli boisz się, że nie będziesz mieć do czego wracać po weekendzie lub masz wyrzuty sumienia, wyluzuj. To wszystko minie po pierwszym prawdziwie wolnym weekendzie.

Ogranicz obowiązki domowe

Obowiązki domowe to również praca. Nawet jeśli lubisz majsterkować lub spędzać cały dzień w kuchni postaraj się jak najwięcej takich czynności realizować w tygodniu. Skoro wiesz, że musisz coś zrobić, potraktuj to jako kolejny element pracy i rozplanuj go w tygodniu tak, by weekend powalał Ci się w pełni relaksować.

Śpij tyle co zwykle

Walcz z pokusą odsypiania trudów tygodnia. W większości przypadków uzyskasz odwrotny efekt. Twój organizm przyzwyczajony do pewnej rutyny ma problemy by odnaleźć się podczas weekendowego odsypiania. Dlatego czujemy się wówczas rozbici i dodatkowo zmęczeni. Gorsze samopoczucie przeciąga się zwykle na poniedziałek. Oszczędź sobie problemów i śpij tyle co zwykle.

Zadbaj o swoje ciało

W ciągu tygodnia zwykle nie masz czasu na aktywność fizyczną, która doskonale redukuje poziom stresu. Wysiłek fizyczny z jednej strony utrzyma Twoje ciało w formie, z drugiej jest odświeżający dla Twojego mózgu. A higiena mózgu to podstawa Twojej efektywności w kolejnym tygodniu.

Spędzaj czas z rodziną i bliskimi

W ciągu tygodnia zwykle nie macie czasu na wiele wspólnych aktywności. Weekend daje Wam możliwość nadrobienia wspólnych chwil. Równowaga między życiem rodzinnym i rozwojem zawodowym jest oczywiście kluczowa dla Twojego samopoczucia. Zaplanujcie razem ten czas. Wycieczki i wspólne wypady doskonale podniosą Twoje morale przed kolejnym tygodniem ciężkiej pracy.